Böbrek Dostu 8 Besin

314

Böbreklerinizin sağlıklı olması hem beslenme alışkanlığınızla hem de aldığınız besinlerle doğrudan ilgilidir. Böbreklerinizi sağlıklı tutabilmek için faydalanabileceğiniz böbrek dostu 8 besini sizin için sıraladık. Vücut geliştirme sporcularının da bu tür besinleri diyetlerine ve beslenme programlarına eklediklerini de unutmayın.

1. Yoğurt

Türk mutfağından yaygın olarak tüketilen yoğurt kalsiyum ve D vitamini açısından oldukça zengin olması nedeniyle böbrek dostu olan ve tercih etmeniz gereken önemli besinlerdendir. Özellikle yemek aralarında tüketilen yoğurdun böbrek sistemini düzenleyici ve çalışmasına yardımcı etkisi mevcuttur. Taze meyve veya sebzelerle karıştırılarak tüketilen yoğurt, meyvelerin C vitamini ve mineral etkileri ile birleşince böbrek fonksiyonlarını olumlu etkiler.

2. Kabak Çekirdeği

Bir diğer böbrek dostu besin ise çinko ve demir mineralleri açısından son derece zengin olan kabak çekirdeğidir. Omega 3 barındırması nedeniyle de böbrekleriniz için faydalı olan bir diğer besindir. Bununla birlikte şekerinizi dengelemenize ve böbrek sistemlerini temizlemenize de yardımcı olmaktadır.

3. Balkabağı

Bal kabağı özellikle böbrek taşı sorunlarına karşı etkili bir besindir. Balkabağı içerisinde yer alan kalsiyum, böbrek taşı oluşumunu önlemede yardımcı olur.

bobrek-dostu-8-besin

4. Elma

Özelikle kırmızı elma, böbrek hastalıklarının tedavisine destek verdiği gibi hastalıklara yakalanmamak için koruyucu bir kalkan görevi de üstlenir. Böbrekleri temizler ve lif içeriğiyle süzme işlemini en iyi şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olur. Günde 1 orta boy elma böbrek sağlığı için önemlidir.

5. Maydanoz

C vitamini etkisi yüksek olan maydanoz, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde böbreklerin temizlenme ve çalışmasına destek olma konusunda birebirdir. Özellikle böbrek hastalıklarında su durumu ve dengelenmesinde vücuda yardımcı olur. Maydanoz her sabah kahvaltısında çiğ olarak tüketildiğinde demir emilimi ve depoların doldurulmasında yardımcı olur. Maydanozun enerji verici ve lif etkisi yüksektir. Üreme sistemi ve merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Bu içeriğe göz atın:  Sporcu Diyetinde Mutlaka Olması Gereken Besinler

6. Mürdüm Eriği

Vücutta demir emilimine yardımcı olan mürdüm eriği, A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Mürdüm eriği, böbrek başta olmak üzere, kalp ve kolesterol hastalıklarına da iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırır ve iyi bir antioksidandır.

7. Somon

Omega 3 içeriği yüksek olan balık grupları, böbrek hastalıklarında toparlayıcı ve tedavi edici görev görür. Tıpkı elma gibi hasta olmadan önce de hastalıktan koruyucu ve böbreğin rahat bir şekilde tüm fonksiyonları gerçekleştirmesi için gerekli olan tüm mineralleri de içerir. Çinko ve demir içerikleri böbreklerin çalışması ve hastalıkların seyrinin olumlu yönde değişmesi konusunda yardımcıdır. Beslenme programlarınıza omega içeriği yüksek besinleri eklemeye çalışın.

bobrek-dostu-8-besin-3

8. Pirinç

Pirinç ve pirinç lapaları böbrek hastalıklarında kaybolan kalorilerin yerine konması ve hastalık seyrinin düzelmesi, yaşam kalitesinin artması açısından oldukça önemlidir. Pirinç, şeker hastalıklarında dikkatli tüketilmelidir. Yüksek şekeri olan böbrek hastalarında hastalığın seyrini olumsuz yönde değiştirebilir ancak şekerin düzenlendiği durumlarda pirinç bizlere böbreklerin olumlu yönde tedavi edilmesinde yardımcı olur.1 Yorum