Beslenme ve Diyet Programı İçin 10 Altın Kural

beslenme-ve-diyet-programi-icin-10-altin-kural

Kas kütlenizi arttırmak için uyguladığınız beslenme ve diyet programı için bu 10 altın kurala mutlaka dikkat etmelisiniz.

Kas kütlenizi arttırmanıza yardımcı olacak haftalık beslenme ve diyet programı oluşturmak imkansız ya da çok karmaşık bir konu değildir. Bunu yapabilmeniz için sadece bazı temel bilgilere, disipline ve sürekliliğe ihtiyacınız vardır. Öğrendiğiniz bilgileri kullanarak mükemmel bir beslenme veya diyet programı oluşturmanız tek başına yeterli olmaz. Bunu gerektiği süre boyunca uygulayabilmeniz için disipline ve sürekliliğe de ihtiyacınız vardır. Vücut geliştirme sadece salonda değil aynı zamanda mutfakta da yapılan bir spordur. Spor salonunda harcadığınız zamanların hakkını verebilmeniz için beslenme ve diyet programınız da bu amaca uyumlu olmalıdır. Bu nedenle sizin için mutlaka dikkat etmeniz gereken 10 kuralı sıraladık.

Beslenme ve Diyet Programı İçin 10 Altın Kural

1. KURAL

Günde en az 6 öğün beslenin. Gün içerisinde yemek yediğiniz her öğünde metabolizmanız hızlanır ve sürekli bir enerji kaynağının oluşmasını sağlar. Bu sayede vücudunuzda yağların depolanma riski de azalır. Günde 3 öğün beslenme yaklaşımı vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız artık geride kaldı. Midenize ne kadar besin sığdığı değil vücudunuzun ne kadar besine ihtiyacı olduğu önemlidir.

2. KURAL

Her öğünde mutlaka protein ve kompleks karbonhidrat tüketmeye özen gösterin. Bu öğünde çok yemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Tam aksine gerektiğinde az ama kaliteli beslenmeniz gerektiğini anlamına geliyor. Her öğünde yaklaşık 30 gr kadar protein ve kompleks karbonhidrat tüketmeye çalışın.

3. KURAL

Besin desteği kullanın. Ama bunları kullanmadan önce kesinlikle doktorunuzla görüşün ve ihtiyacınız kadar kullanın. Vücut geliştirme ile ilgilenen birçok sporcu kas gelişimine ve diğer amaçlarına yardımcı olması için besin desteklerini tercih etmektedir. Besin destekleri ise genellikle sabah uyanır uyanmaz, antrenman öncesi ve sonrasında kullanılırlar.

Bu içeriğe göz atın:  Çiya Tohumu Nedir? Çiya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

4. KURAL

Beyaz ekmek, asitli-şekerli içecekler ve bal gibi basit karbonhidrat barındıran besinlerden uzak durun. Basit karbonhidratlar size kısa süreli ve hızlı olacak şekilde enerji verirler ve bu sırada insülin değerinizin yükselmesine neden olurlar. Bu da bazı durumlarda halsizlik, yorgunluk ve yağ depolanması gibi antrenman öncesinde istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olur.

5. KURAL

Yağlardan ve tuzların yanına dahi yaklaşmayın. Bazı sağlıklı yağlar beslenme ve diyet programlarında olmasına rağmen doymuş ve trans yağlar kesinlikle bu gruba girmemektedir. Zeytinyağı, fıstık ezmesi ve balıkta bulunan yağlar sağlıklı yağlar grubuna girerken diğer besinlerin birçoğu ise istenmeyen yağları barındırırlar.

6. KURAL

Beslenme ve diyet programınızdaki bir öğünü mutlaka antrenman saatinden 1 saat kadar önceye ayarlayın. Bu öğünde protein ve kompleks karbonhidrat içeren besinler tüketin ve antrenman süresince ihtiyacınız olan enerji kaynağını harekete geçirin. Bunu uygulamadığınız takdirde setleri ve tekrarları tamamlamakta zorlanabileceğinizi kesinlikle unutmayın.

7. KURAL

Antrenman sonrası öğününüzü kesinlikle atlamayın. Antrenman sonrasında kasların doğrudan proteine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı gidermek için hızlı sindirilen whey proteini bakımından zengin besinleri tercih etmelisiniz. Bunun için birçok vücut geliştirme sporcusu genellikle protein tozu içmeyi tercih ederler.

8. KURAL

Gün boyu bol su tüketmeyi unutmayın. Vücudunuzun her noktasının suya ihtiyacı vardır. Boy, kilo ve cinsiyet özelliklerinize uyumlu olarak günde 2 litreden az olmamak üzere sık sık su içmeye dikkat edin.

9. KURAL

Beslenme ve diyet programınızı planlayın. Günün hangi saatinde ne yiyeceğinize önceden karar ve gerekiyorsa haftalık bir şekilde bunları hazırlayın. Öğünde ne yiyeceğinizi bilmediğiniz durumlarda büyük olasılıkla sağlıksız bir abur cubur tüketeceksiniz. Buna engel olmak için planlı bir beslenme ve diyet programı hazırlayın.

Bu içeriğe göz atın:  Bağırsak Sağlığı İçin 6 Öneri

10. KURAL

Eğer kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız gün sonunda harcadığınız kalorinin fazlasını almanız gerektiğini asla unutmayın. Bu nedenle buna uygun olarak planladığınız beslenme ve diyet programınıza uyun. Yatağa kesinlikle aç girmeyin. Acıktığınız zaman protein ve kompleks karbonhidratlardan oluşan bir yemek yemeye çalışın. Vücudunuz siz gece uyurken bile kasların yenilenmesi ve gelişmesi için çalışır. Bu nedenle gece boyu onu aç bırakmanız faydanıza değil aksine zararınıza olacaktır.

Yukarıda yer alan 10 kuralı kullanarak kilo vermek için haftalık beslenme programı veya kas kütlesi arttırmak için diyet programını rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here