BCAA Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Bu içerikte BCAA’ların kullanımına ilişkin olarak BCAA nedir, BCAA ne işe yarar ve BCAA nasıl kullanılmalıdır sorularına cevap bulabilirsiniz.

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular yaptıkları antrenmanlardan aldıkları verimi en üst düzeye çıkarabilmek için çeşitli besin desteklerini (supplement) kullanırlar. Sporcular kullandıkları besin destekleri ile antrenman verimini arttırırken kas gelişimini, kas yenilenmesini ve genel sağlık durumlarını da üst seviyelere taşımayı amaçlarlar. Ancak piyasada olan birçok ürün sporcuların beklentilerini karşılamakta yetersiz kalmıştır. Bu gibi sorunların en önemli nedeni ise kişilerin besin desteklerinin kullanımları hakkında tam bir bilgiye sahip olmamaları, amaca uygun olarak ürün seçmemeleri ve bilinçsiz tüketim olarak sıralanabilir. Tüm bunların yanında da doğru ve detaylı planlanmış bir antrenman ve diyet programı olmadan da sadece besin desteği kullanımı ile de hedeflere ulaşılmasının mümkün olmayacağı da unutulmamalıdır. Bu içerikte ise besin destekleri arasında önemli bir yere sahip olan BCAA (Branched Chain Amino Acid) destekleri ile ilgili olarak BCAA nedir? BCAA ne işe yarar? ve BCAA nasıl kullanılmalıdır? gibi sorulara cevap bulacaksınız.

BCAA Nedir?

En basit ve temel tanımı ile BCAA dallı zincirli amino asit olarak tanımlanabilir. BCAA’lar üç veya daha fazla karbon atomuna bağlı olan merkezi bir karbon atomundan oluşurlar. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli BCAA türü aminoasitler ise lösin, izolösin ve valin olarak sıralanabilir. BCAA nedir sorusu için şu ana kadar verilen cevaplar tamamen bilimsel olmakla birlikte sizi esas ilgilendiren BCAA ne işe yarar ve BCAA nasıl kullanılmalıdır sorularının cevabıdır. Bu nedenle yazının devamına odaklanmayı unutmayın. BCAA içeren et, balık, yumurta gibi doğal besinler ile besin desteği olarak BCAA tüketmek arasındaki fark tam olarak nedir? Tüm proteinli besinlerde bulunan BCAA’lar diğer amino asitlere peptitle bağlanırlar ve bu nedenle de absorpsiyondan önce sindirim sistemine girmeleri gerekir. Bu süreçte yağ yakımını arttıracak ve enerji üretimini ateşleyecek kadar etkili değildir. Bu nedenle de doğrudan kan dolaşımına gire BCAA türü besin destekleri tercih edilmektedir. Bu besin desteklerinin sindirim sistemine girmelerine gerek kalmadan hızlı bir şekilde kan dolaşımına katılmaları mümkün olur ve bu sayede de amino asit seviyelerinde bir anda hızlı bir yükselim meydana gelir. Bu sayede de ihtiyaç duyulan enerji kaynağı da sağlanmış olur.

Bu içeriğe göz atın:  Yeşil Çay, Yeşil Çayın Faydaları ve Yeşil Çay Zayıflatır mı?

BCAA’lar söz konusu olduğunda en çok dikkat edilmesi gereken formülünde yer alan lösin ile izolösin miktarlarının birbirlerine olan oranlarıdır. Bu konuda yapılan çeşitli bilimsel çalışmalara göre anabolizmayı tetikleyebilmek ve kas hipertrofisini arttırabilmek için en etkili oranın belirlenmesi ve BCAA kullanımında buna göre yapılması gerekmektedir. Şu ana kadar yapılan çalışmalara göre ideal oran ise 9:6:5 olarak bulunmuştur.

BCAA nedir BCAA ne işe yarar BCAA nasıl kullanılmadırı

BCAA Ne İşe Yarar?

BCAA’nın tam olarak ne olduğunu artık biliyorsunuz ancak BCAA ne işe yarar sorusunun cevabını da bilmeniz gerekiyor. BCAA ne işe yarar sorusunun cevabını 6 adımda aşağıda bulabilirsiniz.

BCAA Protein Sentezini Arttırır

Ağırlık antrenmanı yapılacağı zaman tüketildiği takdirde BCAA kas gelişimini doğrudan tetiklemektedir. BCAA’ların antrenman yapmadığını durumlarda dahi protein sentezini tetikleyebilmek için bir özelliği vardır. Bu nedenle de her ne kadar çok düşük bir ihtimalde olsa muhtemel kas kayıplarının en aza indirilmesi sağlanabilmektedir.

BCAA Protein Yıkımını Azaltır

İşlevselliğini kaybeden proteinlerin hücresel bazda yok edilmesi olarak tanımlanan protein yıkımı döngüsü de BCAA ile birlikte azaltılabilir. Bu sayede de protein yıkımına bağlı olarak ortaya çıkması muhtemel komplikasyonlarında önüne geçilmektedir.

BCAA Antrenman Boyunca Enerji Sağlar

Antrenman sırasında sık sık gücünüzün tükendiğini düşünüyorsanız BCAA sizin aradığınız çözüm olabilir. BCAA kan-beyin bariyerinden geçen triptofan miktarını azaltarak egzersiz sırasında oluşan seratoninin yükselmesini engelleyerek yorgunluğu azaltır ve vücudunuzu uyararak odaklanmanıza yardımcı olur.

BCAA Yağ Yakımına Yardımcı Olur

Lösin, izolösin ve valin birlikte tüketildiğinde hem enerjinin hem de yağ oksidasyonunun artmasına neden olur. Bununla birlikte izolösin tek başına sadece glikoz toleransını arttırmakla kalmaz aynı zamanda BCAA’ların tümü de insülin hassasiyetini ve metabolizma hızını da destekler. Tüm bu etkiler bir arada dikkate alındığında daha fit ve define bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın:  Diyet Hakkında 7 Önemli İpucu

BCAA Kas Ağrısını Azaltır

Yoğun ve sıkı bir antrenman sonrasında kas ağrıları herkesin ortak problemlerindendir. Özellikle haftada 4-5 gün yoğun ve ağır antrenman yapmak zorundaysanız BCAA kullanımı ile kas ağrılarını da azaltabilirsiniz.

BCAA Hormon Dengesine Katkı Yapar

3 hafta boyunca 6 gram kadar BCAA tüketen kişilerin yoğun antrenman programı uyguladıkları dönemlerde testosteron düzeylerinin daha yüksek ve kortizol düzeylerinin ise daha düşük olduğu belirlenmiştir. BCAA kullanımı doğrudan bu sonuca neden olmasa da bu sürece katkı sağladığı bir gerçektedir. Bu sonuçta mevcut kas kütlesinin korunmasına ve geliştirilmesine önemli miktarda katkı sağlamaktadır.

BCAA Nasıl Kullanılmalıdır?

Genel olarak BCAA kullanımının tercih edilebileceği 3 ana zaman dilimi olduğu söylenebilir. Bu üç zaman dilimi ayrıntılı olarak aşağıda verilmiştir.

 • Saban uyanınca
  • Gece boyu besinsiz kalan vücut katabolik hale geçiş yapmış olur ve BCAA tüketimi için uygun hale geliyor.
  • 8-12 gram kadar tüketilebilir.
 • Antrenmandan 45 dakika önce
  • Antrenman sırasında ihtiyaç duyulan enerji ve kas dokularının desteklenmesi sağlanabilir.
  • 8-12 gram kadar tüketilebilir.
 • Antrenman süresince
  • Yoğun ve ağır antrenman kaynaklı olarak enerjinin yetmemesi ihtimaline karşılık olarak tüketilebilir.
  • 8-12 gram kadar tüketilebilir.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here