Antrenman Sonrası Ne Kadar Protein Alınmalıdır?

antrenman-sonrasi-ne-kadar-protein-alinmalidir

Antrenman sonrasında alınması gereken protein miktarı hakkında birçok farklı görüş bulunmaktadır. Hedeflerinize ulaşabilmeniz için antrenmandan sonra ne kadar protein almanız gerektiğini öğrenmek içi bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

30 Gram Protein Almak Doğru Mu?

Uzun yıllardır vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular arasında yaygın olan görüşe göre antrenman sonrasında alınması gereken protein miktarı yaklaşık olarak 30 gram civarındaydı. Hatta bunun üzerinde alınan proteinlerin de boşa gittiği ve hiçbir işe yaramadığı şeklinde bir görüş hakimdi. Son dönemde yapılan bazı çalışmalar sonucunda en fazla 25 gram protein alınmasının maksimum faydayı sağladığını belirtmektedir. Bununla birlikte 20 gram civarında alınan whey proteininde kas yapımına son derece etkili fayda sağladığını ortaya konulan bir diğer görüş olarak öne çıkmaktadır. Bu yaklaşımın doğru olduğu da son dönemde üretilen protein tozlarının ölçek miktarlarında benzer değerlerde protein bulunması olarak açıklanabilir.

Bu konu ile ilgili yapılan kontrollü deneylerde bir ve iki ölçek whey proteini verilen farklı gruplarda beklendiği üzere iki ölçek alan bireylerin kas gelişimi daha fazla olmuştur. Ancak bu kazanımın vücudun sindirim ve boşaltım sistemlerine getirdiği ekstra yük göz önüne alındığında yukarıda bahsedilen 25 gram civarında whey proteinin alınması yeterli bir miktar olarak öne çıkmaktadır.

Protein Miktarı Ne Olmalıdır?

Yapılan araştırmaların birçoğunda deney grubu olarak daha önce vücut geliştirme ile ilgilenmemiş bireyler tercih edildiği ve bu gruplara inceleme süresi boyunca split antrenmanları uygulandığı için 2 ölçek alan kişilerin kas gelişim miktarlarının daha fazla olması da beklenen bir sonuçtur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken yine uzun vadede getireceği fayda-zarar döngüsüdür. Başlangıç aşamasında fazla protein almak belirli bir fark yaratacak olsa bile zamanla kas kütlesi kazanımı da yavaşlayacağı için vücuda ekstra yük getirmek mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle de vücut geliştirmeye yeni başlayan birçok sporcuya günde iki ölçek protein tozu önerilirken ilerleyen aşamalarda bir ölçek önerilmektedir. Günlük almanız gereken protein miktarı ile ilgili cevabını vermeniz gereken bazı soruları aklınızdan hiçbir zaman çıkarmamalısınız.

Bu içeriğe göz atın:  Kafein Nedir? Kahvenin Faydaları Nelerdir?

1) Hedefiniz nedir?

Kas kütlesi arttırmak mı istiyorsunuz yoksa yağ yakmak mı istiyorsunuz. Her iki amaç için farklı programlar uygulanırken beslenme içeriği de değişecektir.

2) Yağsız kas kütleniz ne kadar?

Ne kadar yağsız kas kütleniz varsa kas oluşumunu maksimize etmek için daha fazla proteine ihtiyaç duyarsınız.

3) Uyguladığınız antrenman türünüz nedir?

Tüm vücut antrenmanları, split antrenmanlarına göre her zaman daha fazla protein almanız gereken türlerdir.

4) Bugün ne kadar protein aldınız?

Günlük almanız gereken protein miktarının ne olduğu ile ilgili kafanızda soru işaretleri olabilir. Bu nedenle aşağıdaki tabloyu inceleyerek kas kütlenize ve uyguladığınız antrenman türüne göre ne kadar protein almanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Ancak unutmayın ki hangi antrenman programını uygularsanız uygulayın dengeli ve amacınıza uygun bir beslenme programını da aksatmadan uygulamanız gerekmektedir.

Yağsız Kas Kütlesi
45 kg
45-70 kg
70-90 kg

Split
20 / 40
20 / 40
40
Tüm Vücut
20 / 40
40
40 / 50

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here