Antrenman Sonrası İzole Whey Protein Kullanımı

Antrenman Sonrası İzole Whey Protein Kullanımı

Antrenman sonrası kaliteli bir protein kaynağı tüketmek son derece önemlidir. İzole whey protein bu amaca uygun bir seçenek midir?

Antrenman sonrası birçok sporcunun hızlı bir şekilde izole whey protein ya da diğer protein karışımları  tükettiğine şahit olmuşsunuzdur. Bunun en önemli nedeni vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların antrenman sonrası anabolik pencere olarak adlandırılan aralıktan faydalanmak istemeleridir. Besin destekleri ya da supplement ürünleri endüstrisi uzun yıllar boyunca bu anabolik pencerenin çok önemli olduğu ve protein karışımlarının tüketilerek bu aralıktan en yüksek oranda faydalanılabileceği konusunda ısrarcı olmuştur. Bu kısmen doğru da olsa antrenman sonrası söz konusu olan bu aralık bu kadar basit olarak tanımlanamaz.

Antrenman Sonrası Aralık Nedir?

Antrenman sonrası aralık genellikle yaptığınız antrenman programını tamamladığınız andan itibaren başlar ve yaklaşık olarak bir saat kadar sürer. Bununla birlikte bazı zamanlarda bu süre yarım saate kadar kısalabilir. Temel olarak, antrenman sonrası vücudun girdiği fizyolojik ortam aminoasit seviyelerinin normalden daha düşük olduğu, kan şekeri seviyesinin tükenebileceği, kortizol seviyelerinin normalden daha yüksek olduğu ve kas hücrelerinin maruz kaldıkları yoğun gerilim ortamından dolayı iyileşmeleri gereken ortam olarak tanımlanmaktadır.  Antrenman sonrası aralık yani anabolik pencere teorisi ise vücudun bu noktada besin alımına aşırı duyarlı olmasıdır. Eğer belirli kurallar çerçevesinde doğru besinler tüketilirse bu anabolik pencere fırsatından çok iyi faydalanılabilir.

Antrenman Sonrası Efsaneleri ve Gerçekler

Antrenman sonrası ile ilgili belki de en büyük efsane ya da yanlış bilgi antrenman sonrası anabolik etkinin meydana gelebilmesi için insülin salgılanması gerektiği, bunun için de bol miktarda karbonhidrat tüketilmesi gerektiği inancıdır. İnsülin iyileşme sürecinin önemli bir parçası olan kas hücrelerine besin aktarımını destekleyen bir anabolik depolama hormonudur. İzole whey protein ise kendiliğinden insulinojeniktir. Yani bu etkiyi yaratmak için karbonhidrata ihtiyaç kalmamaktadır. Yaklaşık olarak bir saat süren bir antrenman seansı kas glikojen depolarını önemli ölçüde tüketmez. Bu nedenle, bir antrenmanın ardından glikojen depolarının yenilenmesi çok acil bir ihtiyaç değildir. Günlük olarak uyguladığını diyetinizin bütün olarak yeterli miktarda karbonhidrat içerdiği takdirde antrenmanlar da dahil olmak üzere tüm glikojen ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Antrenman sonrasında insülin seviyesinin arttırılması tüketilen besinlerden alınan faydanın arttırılması ve rejenerasyon sürecinin zenginleştirilmesi konularında son derece faydalıdır. Antrenman sonrasında izole whey protein tüketildiğinde ise izole whey proteinin kendinde olan insülinojenik etkisi nedeniyle insülin uyarımı gerçekleşir ve karbonhidrat ihtiyacı da ortadan kaldırılmış olur. Bununla birlikte ortalama bir antrenman seansı sonrasında kas glikojen depolarının tükenmeyeceğini ve belirli bir zaman içinde de bu depoların tekrar doldurulması gerekmediğini de unutmamak gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra aşırı yoğun ve yıpratıcı antrenmanlar yapıyorsanız glikojen depolarınız tükenebilir ve bunları yenilemek için izole whey protein yerine veya ek olarak karbonhidrat tüketmeyi düşünebilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın:  Güçlenmek ve Dayanıklılık İçin Antrenman Programı

İzole Whey Protein Ne İşe Yarar?

İzole whey protein vücudun hızlı bir şekilde işleyebildiği, sindirebildiği kısacası kullanabildiği biyolojik olarak en kullanılabilen protein kaynaklarının başında gelmektedir. Antrenman sonrası izole whey protein etkisi incelenirken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. İlk olarak kortizol değerleri yoğun bir antrenman sırasında ani bir şekilde yükselir ve antrenman sonrasında da bu seviyelerde kalır. Bu yükselim mide-bağırsak sistemine stres uygulayarak katı ve yoğun kalorili besinlerin sindirimini zorlaştırır. Vücuttaki kan bu sırada yoğun olarak çalışan kaslara gönderildiğinden sindirim sistemi için daha az görevlendirilmiş olur. Tam bu noktada izole whey protein katı ve yoğun kalorili besinlere alternatif olarak hızlı bir şekilde sindirilebilen zengin bir protein kaynağı olarak öne çıkıyor. Hem de mide-bağırsak sistemine herhangi bir şekilde baskı yapmadan. Yoğun bir antrenman sırasında kalori fazlası veya açığı önemli olmaksızın kas lifleri parçalanır. Bununla birlikte bir açıklık olması durumundan protein eksikliği nedeniyle katabolik etki riski söz konusu olabilir. Antrenman sonrasında izole whey protein tüketilmesi durumu hızlı bir şekilde kas protein sentezi meydana gelir. Bunun sonucunda da kas yenilenmesi ve kas gelişimi meydana gelir. İzole whey protein lösin de dahil olmak üzere çeşitli aminoasitleri içerirler. Lösin özellikle kas protein sentezini arttırdığı bilinen çok önemli bir aminoasittir. Diğer temel aminoasitlerle birleştirilmiş lösin antrenman sonrası son derece faydalıdır. İzole whey proteinin belki de en önemli faydası antrenman sonrası kas hücrelerine besin taşınmasını arttırmasıdır. İnsülin bir depolama hormonu olarak işlev görür ve kas gelişimine neden olan anabolik etkiyi ve aktiviteyi arttırır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here