Aminoasit Nedir? Aminoasit Çeşitleri Nelerdir?

aminoasitler

Aminoasit nedir sorusunun cevabını bilmek vücut geliştirme ile ilgili olarak yapacağınız tüm diyet programlarını planlamanız sırasında yardımcı olacaktır.

Vücut geliştirme ve kas gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan aminoasit nedir? Aminoasitler kas gelişiminde çok önemli bir role sahip olan proteinlerin yapı taşlarıdır. Bununla birlikte aminoasitler tek bir çeşit değildir. Bu noktada aminoasit çeşitleri nelerdir sorusunun da cevaplanması gerekmektedir.

Aminoasit Nedir?

Aminoasitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Bu 22 aminoasitten 8 tanesi vücut tarafından üretilemez ve mutlaka dışarıdan alınmaları gerekir. Lösin, lizin, izolösin, valin, metionin, fenilalanin, treonin ve triptofan bu 8 aminoasittir. Protein ve aminoasit desteklerini nitrojen dengesini sağlamak ve kas kütlesini arttırmak, uzun süreli egzersizler sırasında kas kaybının önlenmesi için önerilmektedir. Daha sağlıklı ve düzenli bir kas kütlesine sahip olmak için alınan toplam protein miktarı kadar, alınan proteinin kalitesi de önemlidir. Proteinin içerdiği aminoasit çeşidi ve miktarı ise bu kaliteyi belirler. Özellikle daha verimli bir antrenman için BCAA türü zincirli aminoasitler, kan şekerinin regüle olması için arjinin, dayanıklılığın arttırılması ve bağışıklığın kuvvetlendirilmesi için yeterli miktarda glutaminin alınması gerekmektedir. Aminoasit takviyeleri özellikle kas gelişimini hedefleyen, antrenmanları daha uzun ve verimli olmasını isteyen sporcular tarafından tercih edilmektedir.

Aminoasit Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Sağlık ve dengeli beslenmeye ek olarak uygun şekilde protein desteği kullanımı tercih edilebilir. Protein desteği alınsa bile hem antrenman sırasında hem de antrenman sonrasında aminoasitlere ihtiyaç duyulmaktadır. Aminoasitlerin doğru kullanımı antrenman sırasında verimi arttırmaktadır. Bununla birlikte antrenman sonrasında da kas yıkımını azaltır ve yenilenmenin daha hızlı olmasını sağlar.

BCAA dallı, zincirli aminoasitler iskelet kaslarında enerji olarak kullanılırlar. Uzun süren antrenmanlar sırasında kaslarda bulunan glikojen boşalır ve kaslar ihtiyaç duydukları enerjiyi bu aminoasitlerden karşılarlar. Bu tür aminoasitlerin gerekli oranda alınması antrenman sırasında verimi arttırır. Buna ek olarak arjinin antrenman süresince insülin ve büyüme hormonunun salgılanmasında görev alır. Kreatin ise kuvvet ve zihinsel konsantrasyonda artışın sağlanmasına yardımcı olur.

Bu içeriğe göz atın:  Diyabet Nedir? Diyabet Türleri Nelerdir?

Özellikle vücut geliştirme ile uğraşan sporcuların ilk 6 ay sırasında kaslarında yeterli protein alımı ile birlikte hızlı bir gelişim gözlenir. 6. aydan sonra daha yavaş bir gelişim meydana gelir. Bu aşamadan sonra özel aminoasit ihtiyaçları oluşacağından protein takviyesi ile birlikte aminoasit takviyeleri de alınabilir.  Özellikle BCAA grubu aminoasitlerin antrenman öncesi ve sonrasında, arjinin içeren aminoasitlerin antrenman sonrasında, kreatin içeren aminoasitlerin ise belirli periyotlarda ara verilerek alınması önerilmektedir.


  • Aminoasit Nedir? Aminoasit Çeşitleri Nelerdir? içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here