Alkol ve Vücut Geliştirme

alkol-ve-vucut-gelistirme

Alkollü içeceklerin vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuları kas kütlelerini arttırmalarına nasıl etki ettiğine dair birçok bilgiyi bu içerikte bulabilirsiniz.

Özellikle son dönemde alkollü içeceklerin karbonhidrat içermeleri nedeniyle vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular için antrenman sonrası ihtiyaç duyulan karbonhidrat ihtiyacını karşılayabileceğine yönelik bazı görüşler ortaya atılmaktadır. 500 ml birada yaklaşık olarak 14 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Bu miktar ise antrenman sonrası ihtiyaç duyulan karbonhidrat miktarının oldukça altındadır. Kas gelişimi ve kas büyümesi detaylı olarak incelendiğinde en büyük etkenin protein sentezi olduğu söylenebilir. Alkolün protein sentezi üzerindeki etkilerinin ne olduğuna dair günümüze kadar yapılan çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Bu başlık ile ilgili bir diğer önemli konu ise alkollü içeceklerde bulunan karbonhidratın kas gelişimi için tercih edilecek türde olup olmadığıdır.

Protein Sentezi Nedir?

Protein sentezi vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular arasında popüler olan ancak tam olarak ne anlama geldiği doğru olarak bilinmeyen bir terimdir. Protein sentezi vücudunuzun protein içerikli besinler tükettiğinizde protein hücrelerini yapmaya başlaması olarak açıklanabilir. Bu yeni üretilen hücreler vücudunuzun kas hücrelerinin yenilenmesi ve geliştirilmesi için kullanılır. Söz konusu bu durumda genellikle ağırlık antrenmanlarının sonrasında gerçekleşir.

Ağırlık antrenmanı sonrasında kas liflerinde mikroskobik boyutta diyebileceğimiz küçük yırtıklar oluşur. Antrenman sonrasında kas ağrılarının hissedilmesinin esas nedeni de liflerde meydana gelen bu hasardır. Vücuda alınan yeterli protein sonucunda yeni üretilen protein hücreleri kas liflerine gönderilen tamir ve gelişim için kullanılırlar. Uzun yıllar vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların kaslarının belirgin derece büyük olmasının nedeni de o kaslarda çok ve yoğun miktarda protein hücrelerinin bulunmasıdır.

Alkol ve Testosteron

Testosteron erkek için seks ile ilgili salgıladıkları en önemli hormon olup ayrıca kas büyümesi üzerinde de önemli etkisi vardır. Kadınlarda az miktarda olsa da testosteron hormonu salgılanmaktadır. Testosteron seviyesi yüksek olan ve vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların kas gelişimini daha rahat gerçekleştirebildiği söylenebilir. Bunun yanında cinsel hayattaki performansı ve günlük yaşamdaki moral, enerjiyi de arttırmaktadır. Testosteron seviyesinde düşme meydana gelmesi durumunda ise kas büyümesi ve gelişmesinde ciddi miktarda azalma meydana gelir ve vücutta yağlanma oluşabilir.

Bu içeriğe göz atın:  Kreatin Ne İşe Yarar ve Kreatin Kullanımı

10 erkek ve 9 kadından oluşan bir gruba antrenman sonrasında 3 hafta süreyle 30-40 gram civarında alkol verilmesi sonucunda testosteron seviyelerinde %7’lik bir düşüş belirlenmiştir. Helsinki Üniversitesi’nde yapılan bir diğer çalışmada ise 8 erkek deneğe antrenman sonrasında kilogram başına 1.5 gram alkol (100 kg – 150 gr alkol) verilmiştir ve alkol verilmesini takip eden 16 saatlik sürede testosteron hormonunun %23’e varan oranda düştüğü gözlenmiştir. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular için antrenman sonrası zamanın ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında bu veriler son derece önemlidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here