10 Adımda Kilo Verin ve Zayıflayın

275

Kilo vermek için mutlaka daha düşük kalorili besinler almanız veya kalorilerini yakabilecek antrenman programları uygulamanız gerekmektedir. Bu amaçla metabolizmanızı hızlandıracak ve buna bağlı olarak kilo vermenizi sağlayacak 10 başlığı sizler için sıraladık.

Kas Yapın

1 kilo kas  kütlesi nedeniyle meydana gelen kalori yakımı 1 kilo yağdan kaynaklı kalori yakımının yaklaşık 5 kat üzerindedir. Bu nedenle de kas kütlesini arttırmaya yönelik yapacağınız antrenmanlar ile yağ kütlenizi azaltarak daha fit bir görünüme kavuşabilirsiniz. Ortalama olarak sahip olduğunuz yarım kilo yağ nedeniyle vücudunuz 15 kalori yakarken buna karşılık olarak yarım kilo kas için 85 kalori yakarsınız. Buradan da anlaşılabileceği gibi kaslı bir vücuda sahip olmak sadece görsel bir görünüm kazandırmıyor, yanında da kalori yakımını arttırıyor.

Daha Fazla Su İçin

Gün içerisinde içilen yarım litre su kalori yakımını yüzde 30 oranında arttırmaktadır. Besinlerin sindirimi sırasında kullanılan su kalori yakımına neden olmaktadır. Özellikle soğuk su tüketiminin ise daha fazla kalori yaktırdığı belirtilmektedir. Soğuk su bununla birlikte tokluk hissine de neden olmaktadır. Susmayı beklemeden su için.

10-adimda-kalorilerden-kurtulun

Isıtıcıları Kullanmayın

Soğuk havalarda vücudunuz vücut ısısını koruyabilmek amacıyla daha fazla kalori yakar. Soğuk bir ortamda bulunan erkeklerin sıcak ortamda bulunanlara göre vücutlarını ısıtmak için 3 saatte fazladan 250 kalori yaktıkları ise araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.

Yedi Saat Uyuyun

Antrenman yapmak veya başka bir iş için uykunuzdan fedakarlık ederseniz bu sizin için iyi olmayacaktır. Uyku düzeninin bozulması ile obezite veya kilo alma gibi önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Ortalama olarak 7 saatlik bir uyku düzenli bir metabolizmaya ve buna bağlı olarakta kalori yakımı için gereklidir.

10-adimda-kalorilerden-kurtulun-2

Protein Alın

Özellikle spor yapan kişilerin kas kütlelerini arttırabilmeleri için günlük almaları gereken belirli bir miktarda protein bulunmaktadır. Yaklaşık olarak bu oranda 70 kg olan bir birey için 56 gram civarındadır. Spor yapan kişilerde ise bu oranı toplam kilo 1.5 katına kadar çıkmaktadır. Ayrıca proteinlerin tokluk hissi de vermesi nedeniyle gereksiz yemek yemenin de önüne geçecektir.

Bu içeriğe göz atın:  Kahvaltı İçin 5 Farklı Yüksek Protein İçeren Besin

10-adimda-kalorilerden-kurtulun-3

Hareket Edin

Bacaklarınızı kullanın ! Otobüse veya metroya bir durak önce veya sonra binin ve akşam iş dönüşü yine aynısını yapın. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Unutmayın ki hareket ettiğiniz her saniye daha fazla kalori yakımı anlamına gelmektedir. Uykunuzu aldığınız sürece gün boyu yapacağınız bu ufak tefek numaralar sizi yormayacaktır.

Yeşil Çay İçin

Yeşil çayda bulunan bazı maddeler metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise yeşil çayda bulunan kafeinin uyku düzeninizi bozmaması için yatmadan 6-8 önceye kadar içmektir. Günde de 2-3 bardağı geçmemelisiniz.

10-adimda-kalorilerden-kurtulun-4

Arkadaşlarınıza Dikkat Edin

Uyuşuk ve miskin arkadaşlarınız varsa ya onların sizi kandırarak kilo aldırıcı bir yaşam tarzına bürünmenize engel olmasını sağlayın ya da onlara da yardımcı olarak birbirinizi motive ederek yeni bir hayata başayın.

Probiyötik Tüketin

Bağırsak bakterisi olan probiyötikler sindirim sisteminin düzene girmesi ve verimli çalışması için son derece önemlidir. Piyasa bulunan birçok markaya ait kefir, süt, yoğurt ve peynirlerden probiyotikleri alabilirsiniz.

Beslenmenizi Düzene Sokun

Özellikle gece geç saatlerde televizyon karşısında cips, dondurma gibi bol şekerli ve yağlı yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin. Akşamları karnınız acıktığında yeşil elma veya salatalık deneyin. Tartıya her çıktığınızda mutlu olacağınıza emin olabilirsiniz.1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here